+45 54822726  |  info@johns-bus.dk

Rute 800 - Odense

Voksen. Alm. prisDKK240

Nyhed!

Fra juleferien 2016 og samtlige skoleferie og helligdage i 2017 køres min. 2 afgange hver dag, både fra Falster og Fyn.



Deling

Beskrivelse

RUTE 800 giver dig mulighed for at komme med bus fra Nykøbing Falster til Odense, med en række stop på Lolland, Langeland og Fyn på alle ugens dage.
Du kan købe din billetten i bussen, hvor du kan betale med kort eller kontanter. Hvis du vil sikre dig en plads, anbefaler vi at du bestiller din billet online.

Vigtigt information


• Ved kontrol uden gyldig billet opkræves et gebyr på 600 kr.
• Billetter købt online kan refunderes, ved henvendelse til kontoret, hverdage mellem kl. 08:00 - 16:00, min. 48 timer før afrejse, mod et gebyr på kr. 75,-.

Vidste du at:

Det er muligt at sende bagage, pakker og cykler med bussen uden ledsager - Se prisskema
Grupper på mere end 20 rejsende kan få et specialtilbud.
Som studerende eller pensionist får du rabat på dine billetter (husk gyldig ID).
Rute 800 køre med ombord på LangelandsFærgen.

Regler & bestemmelser

Alle priser er enhedspriser uanset påstigningsted.
Endagsbillet hver fredag og søndag til Odense, 4 timers ophold: Kr. 295,-
Endagsbillet kan også bruges, hvis en voksen rejser frem og tilbage samme dag for at aflevere eller hente op til 2 børn: Kr. 295,-
Billetter købt online kan refunderes, ved henvendelse til kontoret, hverdage mellem kl. 08:00 - 16:00, min. 48 timer før afrejse, mod et gebyr på kr. 75,-.
Ved kontrol uden gyldig billet betales et gebyr på 600 kr.

Rabat til børn under 16 år

En betalende voksen kan gratis medtage op til 2 børn under 12 år.
Et betalende barn mellem 12 og 15 år kan gratis medtage et barn under 12 år.
Det betalende barn mellem 12 og 15 år betaler kr. 120,-
Børn skal i tvivlstilfælde dokumentere alder ved at vise sygesikringsbevis.


Ved kontrol uden gyldig billet betales et gebyr på 600 kr.
Det er passagerens ansvar/pligt at sørge for gyldig billet/rejsehjemmel. 



NYKØBING FALSTER - ODENSE

Køreplan gældende 01.12.2016. til 17 til 31.10.2017:
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn
Nykøbing Rutebilstation 09:40 09:40 09:40 09:40 09:40/13:40 09:40 09:40/13:40
Toreby 09:47 09:47 09:47 09:47 09:47/13:47 09:47 09:47/13:47
Radsted 09:56 09:56 09:56 09:56 09:56/13:56 09:56 09:56/13:56
Sakskøbing 10:03 10:03 10:03 10:03 10:03/14:03 10:03 10:03/14:03
Våbensted 10:09 10:09 10:09 10:09 10:09/14:09 10:09 10:09/14:09
Maribo Station 10:17 10:17 10:17 10:17 10:17/14:17 10:17 10:17/14:17
Nørrebale 10:25 10:25 10:25 10:25 10:25/14:25 10:25 10:25/14:25
Stokkemarke 10:31 10:31 10:31 10:31 10:31/14:31 10:31 10:31/14:31
Halsted Kirke 10:40 10:40 10:40 10:40 10:40/14:40 10:40 10:40/14:40
Nakskov Station 10:49 10:49 10:49 10:49 10:49/14:49 10:49 10:49/14:49
Tårs Færgehavn 11:05 11:05 11:05 11:05 11:05/15:05 11:05 11:05/15:05
Spodsbjerg Færgehavn 12:00 12:00 12:00 12:00 12:00/16:00 12:00 12:00/16:00
Rudkøbing Busterminal 12:08 12:08 12:08 12:08 12:08/16:08 12:08 12:08/16:08
Lundby 12:16 12:16 12:16 12:16 12:16/16:16 12:16 12:16/16:16
Bregninge 12:19 12:19 12:19 12:19 12:19/16:19 12:19 12:19/16:19
Vindeby 12:21 12:21 12:21 12:21 12:21/16:21 12:21 12:21/16:21
Sundbrovej/Broen 12:23 12:23 12:23 12:23 12:23/16:23 12:23 12:23/16:23
Svendborg Rutebilstation 12:31 12:31 12:31 12:31 12:31/16:31 12:31 12:31/16:31
Kværndrup Nord 12:47 12:47 12:47 12:47 12:47/16:47 12:47 12:47/16:47
Ringe/Ørbækvej 12:52 12:52 12:52 12:52 12:52/16:52 12:52 12:52/16:52
Ørbækvej/Holluf Pilestien 13:10 13:10 13:10 13:10 13:10/17:10 13:10 13:10/17:10
Odense Congress Center 13:13 13:13 13:13 13:13 13:13/17:13 13:13 13:13/17:13
Røsengårdcentret/Ørbækvej 13:17 13:17 13:17 13:17 13:17/17:17 13:17 13:17/17:17
Odense Rutebilstation 13:30 13:30 13:30 13:30 13:30/17:30 13:30 13:30/17:30

BEMÆRK! Ændringer i køreplanen følgende dage:

Kr. himmelf. 2017   24/05 – 28/05 køres som Fredag /Søndag

Pinse 2017             02/06 – 05/06 Køres som Fredag /Søndag

Sommer 2017         26/06 – 31/08 Køres som Fredag /Søndag

Efterårsferie 2017   14/10 – 21/10 Køres som Fredag /Søndag

 

ODENSE - Nykøbing Falster

Køreplan gældende 01.12.2016 til 31.10.2017:
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn
Odense Rutebilstation 13:38 13:38 13:38 13:38 13:38/17:38 13:38 13:38/17:38
Rosengårdcentret/Ørbækvej 13:47 13:47 13:47 13:47 139:47/17:47 13:47 13:47/17:47
Odense Congress Center 13:51 13:51 13:51 13:51 13:51/17:51 13:51 13:51/17:51
Ørbækvej/Holluf Pilestien 13:53 13:53 13:53 13:53 13:53/17:53 13:53 13:53/17:53
Ringe/Ørbækvej 14:06 14:06 14:06 14:06 14:06/18:06 14:06 14:06/18:06
Kværndrup Nord 14:09 14:09 14:09 14:09 14:09/18:09 14:09 14:09/18:09
Svendborg Rutebilstation 14:28 14:28 14:28 14:28 14:28/18:28 14:28 14:28/18:28
Sundbrovej/Broen 14:37 14:37 14:37 14:37 14:37/18:37 14:37 14:37/18:37
Vindeby 14:38 14:38 14:38 14:38 14:38/18:38 14:38 14:38/18:38
Bregninge 14:41 14:41 14:41 14:41 14:41/18:41 14:41 14:41/18:41
Lundby 14:44 14:44 14:44 14:44 14:44/18:44 14:44 14:44/18:44
Rudkøbing Busterminal 14:52 14:52 14:52 14:52 14:52/18:52 14:52 14:52/18:52
Spodsbjerg Færgehavn 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00/19:00 15:00 15:00/19:00
Tårs Færgehavn 16:00 16:00 16:00 16:00 16:00/20:00 16:00 16:00/20:00
Nakskov Station 16:15 16:15 16:15 16:15 16:15/20:15 16:15 16:15/20:15
Halsted Kirke 16:21 16:21 16:21 16:21 16:21/20:21 16:21 16:21/20:21
Stokkemarke 16:28 16:28 16:28 16:28 16:28/20:28 16:28 16:28/20:28
Nørreballe 16:33 16:33 16:33 16:33 16:33/20:33 16:33 16:33/20:33
Maribo Station 16:43 16:43 16:43 16:43 16:43/20:43 16:43 16:43/20:43
Våbensted 16:48 16:48 16:48 16:48 16:48/20:48 16:48 16:48/20:48
Sakskøbing 16:55 16:55 16:55 16:55 16:55/20:55 16:55 16:55/20:55
Radsted 17:00 17:00 17:00 17:00 17:00/21:00 17:00 17:00/21:00
Toreby 17:06 17:06 17:06 17:06 17:06/21:06 17:06 17:06/21:06
Nykøbing Rutebilstation 17:15 17:15 17:15 17:15 17:15/21:15 17:15 17:15/21:15

BEMÆRK! Ændringer i køreplanen følgende dage:

Påske 2017             07/04 – 17/04 køres som Fredag /Søndag

Bededag 2017        11/05 – 14/05 køres som Fredag /Søndag

Kr. himmelf. 2017   24/05 – 28/05 køres som Fredag /Søndag

Pinse 2017             02/06 – 05/06 Køres som Fredag /Søndag

Sommer 2017         26/06 – 31/08 Køres som Fredag /Søndag

Efterårsferie 2017   14/10 – 21/10 Køres som Fredag /Søndag


Rute 800 - Nykøbing F - Odense
Nykøbing Rutebilstation Nykøbing Rutebilstation
Toreby Toreby
Radsted Radsted
Sakskøbing Sakskøbing
Våbensted Våbensted
Maribo Station Maribo Station
Nørreballe Nørreballe
Stokkemarke Stokkemarke
Halsted Kirke Halsted Kirke
Nakskov Station Nakskov Station
Tårs Færgehavn Tårs Færgehavn
Spodsbjerg Færgehavn Spodsbjerg Færgehavn
Rudkøbing Busterminal Rudkøbing Busterminal
Lundby Lundby
Bregninge Bregninge
Vindeby Vindeby
Sundbrovej/Broen Sundbrovej/Broen
Svendborg Rutebilstation Svendborg Rutebilstation
Kværndrup Nord Kværndrup Nord
Ringe/Ørbækvej Ringe/Ørbækvej
Ørbækvej/Holluf Pilestien Ørbækvej/Holluf Pilestien
Odense Congress Center Odense Congress Center
Rosengårdcentret/Ørbækvej Rosengårdcentret/Ørbækvej
Odense Rutebilstation Odense Rutebilstation
Rute 800 - Odense - Nykøbing F
Odense Rutebilstation Odense Rutebilstation
Rosengårdcentret/Ørbækvej Rosengårdcentret/Ørbækvej
Odense Congress Center Odense Congress Center
Ørbækvej/Holluf Pilestien Ørbækvej/Holluf Pilestien
Ringe/Ørbækvej Ringe/Ørbækvej
Kværndrup Nord Kværndrup Nord
Svendborg Rutebilstation Svendborg Rutebilstation
Sundbrovej/Broen Sundbrovej/Broen
Vindeby Vindeby
Bregninge Bregninge
Lundby Lundby
Rudkøbing Busterminal Rudkøbing Busterminal
Spodsbjerg Færgehavn Spodsbjerg Færgehavn
Tårs Færgehavn Tårs Færgehavn
Nakskov Station Nakskov Station
Halsted Kirke Halsted Kirke
Stokkemarke Stokkemarke
Nørreballe Nørreballe
Maribo Station Maribo Station
Våbensted Våbensted
Sakskøbing Sakskøbing
Radsted Radsted
Toreby Toreby
Nykøbing Rutebilstation Nykøbing Rutebilstation
Rute 800 - Lolland/Falster Zone
Nykøbing Rutebilstation Zone 1
Toreby Zone 1
Radsted Zone 1
Sakskøbing Zone 1
Sakskøbing Zone 2
Våbensted Zone 2
Maribo Station Zone 2
Maribo Station Zone 3
Nørreballe Zone 3
Stokkemarke Zone 3
Stokkemarke Zone 4
Halsted Kirke Zone 4
Nakskov Station Zone 4
Tårs Færgehavn Zone 4
Rute 800 - Langeland/Fyn Zone
Spodsbjerg Færgehavn Zone 5
Rudkøbing Busterminal Zone 5
Lundby Zone 6
Bregninge Zone 6
Vindeby Zone 6
Sundbrovej/Broen Zone 6
Svendborg Rutebilstation Zone 6
Kværndrup Nord Zone 7
Ringe/Ørbækvej Zone 7
Ørbækvej/Holluf Pilestien Zone 8
Odense Congress Center Zone 8
Rosengårdcentret/Ørbækvej Zone 8
Odense Rutebilstation Zone 8

Lokal billetter kan ikke benyttes sammen med færgeoverfart. Prisen pr. Zone er 25 kr.